Ostroga piętowa – jak się jej pozbyć?

Ostroga piętowa to nieprzyjemna dolegliwość. Nieleczona może znacznie uprzykrzyć życie. Najczęściej przyczyną jej powstawania jest otyłość lub uprawianie obciążających sportów. Stopa przyjmuje zbyt duży ciężar, rozciąga się i powstaje stan zapalny. Jego przewlekłe utrzymywanie się doprowadza do rozrostu tzw. ostrogi piętowej, czyli wyrośli od strony podeszwy.

Leczenie ostrogi piętowej powinno zacząć się od wizyty u lekarza. Co prawda istnieją domowe sposoby ułatwiające funkcjonowanie z dolegliwością, ale najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny. Być może konieczne będzie np. przejście na dietę. Z całą pewnością lekarz zapisze leki przeciwzapalne i poleci rehabilitację.

W leczeniu ostrogi piętowej konieczne jest stosowanie odpowiedniego obuwia. Należy pozbyć się butów z wysokim obcasem. Osoba chora może chodzić w obuwiu z elastycznymi, dobrze amortyzującymi podeszwami. Ważnym elementem leczenia jest stosowanie wkładek ortopedycznych. Czasami pomocne okazują się podpiętki silikonowe.

Najważniejszym punktem terapii jest jednak rehabilitacja i odpowiednie zabiegi (jonoforeza, pole magnetyczne, ultradźwięki). Właściwie dobrane ćwiczenia pozwalają pozbyć się wyrośli. Niekiedy rehabilitacja jest uzupełniana masażem. Uciskanie odpowiednich miejsc poprawia krążenie i – tym samym – odżywianie stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *